Böbrek Nakli İle İlgili Bilgiler

0
89

Böbrek nakli, her iki böbreği de görev yapamayacak kadar hasar gören, son dönem böbrek yetmezliği olan hastaya, canlı verici veya kadavradan alınan sağlam böbreğin, nakil yapılması işlemidir.

Böbrek Nakli İle İlgili Bilgiler

Böbrek naklinde, öncelikli olarak hayatını kaybeden insanların, organlarının kullanılması düşünülür. Mevcut olan durumun, bu ihtiyacı karşılaması mümkün olmadığı için, canlı vericilerden de böbrek nakli yapılmaktadır. Beyin ölümlerinin gerçekleştiği insanların organının bağışlanması durumunda, bu kişiye ait olan sağlam organlar, fonksiyonlarını kaybetmeden kullanılır. Organ nakli gereken hastalara, kişinin dördüncü dereceye kadar akrabalarında doku ve kan grubu uyumu bulunursa, organ bağışında bulunabilirler.

Normal koşullarda, böbrek vericisi olmak ciddi risk taşımaz. Böbrek vericileri, genel anestezi ile ameliyat olacağı için, ameliyatta olabilecek riskleri taşırlar. Böbrek vericileri, ameliyattan bir süre sonra iyileşir ve yaklaşık olarak 3-4 hafta içerisinde, normal yaşantılarına dönerler. Tek böbrek ile yaşamak, yaşam kalitesi ve yaşam süresini etkilemez. Böbrek veren kişilerde, uzun dönemde böbrek yetmezliği riski artmaz. Vericinin zarar görmesi, söz konusu olursa böbrek alınmaz.

Her verici adayı, kendi ile kan grubu aynı olan alıcıya, böbrek verebilir. 0 grubu vericiler, her kan grubuna böbrek verebilmekte, AB grubu alıcılar ise, her kan grubundan böbrek alabilmektedir. Rh pozitif veya negatif olması dikkate alınmaz.

Böbrek nakli yapılacak kişilere, üst yaş sınırı yoktur. Kalp hastalığı, kanser, hepatit ve bulaşıcı hastalık geçirmiş olan kişilerin, nakil yapmaya uygun olup olmadıklarını tespit edilmesi gerekir.

Böbrek nakli hazırlık aşamasında, alıcı ve vericinin kan, idrar ve röntgen sonuçları değerlendirilir. Alıcı ve vericinin sağlık durumlarına göre, gerekli olması halinde, bazı bölümlerden doktorların görüşleri alınır.

Böbrek Nakli Olan Kişi Ne Kadar Yaşar?

Diyaliz tedavisi ile 40 yaş altında olanlar 10-15 yıl, 40 yaş üstündekiler ise,5-10 yıl yaşam süresine sahip olmaktadır. Böbrek nakli olan kişi, bu sürelerin en az iki katı yaşamaktadır.

Böbrek Nakli Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Verici adayında şeker hastalığı, hipertansiyon, enfeksiyon gibi durumlar incelenir. Alıcı ile verici arasındaki, doku uyumuna bakılır. Verici adayında tıbbi bir problem olduğu tespit edilirse, ya da cross match uygun olmazsa, böbrek nakli ameliyatı yapılmaz.

Yeni Böbrek Nereye Takılır?

Böbrek nakli ameliyatında, nakil edilen böbrek kasığın hemen üzerine, sağ veya sol tarafa yerleştirilir. Yeni böbrek, karnın alt bölgesine takılır.

18 Yaş Altı Böbrek Verebilir Mi?

18 yaşının üzerinde olan, böbrek vermesi için yasal ve tıbbi engel olmayan, sağlıklı her insan böbrek verebilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here