Böbrek Nakli Ameliyatı Riskleri

0
286

Canlı organ nakil işleminde, sağlık problemi olmayan ve gönüllü olarak hayat kurtarmak için önemli bir fedakarlık yapan, böbrek vericinin zarar görmemesi gerekir.

Canlı böbrek vericisinin, genel sağlık durumu iyi olarak değerlendirilirse, kan testleri, biyokimyasal ve serolojik tetkikler yapılır. Bu tetkiklerde, herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde, karın bölgesinin üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ile böbreklerin yapısı ve damarları, detaylı olarak incelenir. Canlı verici nefrolog, kardiyolog, psikiyatrist, göğüs hastalıkları ve gastroloji uzmanları, tarafından değerlendirilir.

Yapılan tetkikler ve değerlendirmeler sonucunda, böbrek vericinin sağlık durumunu etkileyecek problem olmadığı takdirde, canlı böbrek nakli yapılır.

Kan grubu uyumu olmadan böbrek nakli yapılması, bir seçenek olarak görülmektedir. Kan grubu uyumu olmadan böbrek nakli yapıldığında, immünolojik riskler artmaktadır. Nakledilen böbreğin, erken dönemde reddedilme durumu ortaya çıkabilmektedir.

Günümüzde aferez denilen tedavi ile hastalarda kan grubu uyumu olmadan, böbrek nakli yapılabilmektedir.

Canlı Böbrek Vericisi Olmanın Riskleri

Canlı organ vericisi olan kişinin zarar görmemesi, birinci hedef olmalıdır. Böbrek vericisi olan sağlıklı kişilerde, böbrek vermek ömrü kısaltmıyor, sağlıklarının bozulmasına sebep olmuyor.

Böbrek ameliyatından önce, böbrek bağışlayan insanlar detaylı olarak incelemeye tabi tutulurlar. Hiçbir şikayeti olmayan kişilerde, ortaya çıkan rahatsızlıklar erkenden tedavi edilir. Böbrek vericisi olan adaylar, uzun dönem takibe alınarak sağlık standartları yükseltilir. Yaşam biçimlerinin uzun dönemde, sağlıklı yaşayacak şekilde düzenlenmesi sağlanır.

Yapılan bu uygulamalar verici adayının, ameliyatta risk almadığı anlamına gelmez. En basit cerrahi işlemlerin bile riskleri olduğu düşünülünce, böbrek vericisinin de risk aldığı bilinmelidir. Bundan dolayı, canlı vericili böbrek naklinin uygulamasında verici adayı ciddi olarak değerlendirmeli ve risk analizi doğru yapılmalıdır. Ameliyatın tecrübeli, donanımlı bir sağlık merkezinde gerçekleşmesi gerekir. Böbrek vericisi kişinin zarar görmemesi, sağlık merkezinin en önemli görevi olmalıdır.

Canlı Böbrek Nakli İlk Tercih Olarak Düşünülür

Canlı böbrek naklinde, sağlıklı olan bir böbrek nakledildiği zaman, sonuçları kadavra nakline göre daha başarılıdır.

Kadavradan nakil işleminde, uzun yıllar beklemek gerekirken, canlı böbrek nakli birkaç hafta içinde yapılmaktadır.

Canlı böbrek nakli ile kadavra nakli bekleyen bir kişinin, hayata tutunma şansı olur. Böbrek nakil işleminde önemli olan, bir böbreğin yerleştirilmesi değil, böbreğin uzun yıllar boyu sağlıklı olarak kullanılmasıdır. Hastalar Kadavradan böbrek nakline göre, canlı böbrek nakli sonrasında daha uzun süre, sağlıklı olarak yaşamaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here