Böbrek Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır

0
318

Böbrek yetmezliği, böbreklerin çeşitli sebepler ile görevlerini yapamaması sonucunda, vücutta su, kreatinin, üre, ürik asit ve başka zehirli maddelerin birikmesi sonucunda, ortaya çıkan bir hastalıktır.

Böbrek Nakli Nedir?

Böbrek hastalarının vücutlarında su birikmesi sonucu, nefes darlığı, tansiyon yüksekliği, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetleri olur. Bundan dolayı, diyaliz ve böbrek nakli gibi tedavilere ihtiyaç duyarlar.

Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalar, tedavi olmazlarsa yaşamaları mümkün değildir. Bu hastaların yaşama tutunmaları için, diyaliz veya böbrek nakli yapılması gerekmektedir. Diyaliz, hasta olan kişiyi yaşatan bir tedavidir. Diyalize giren hastanın hayatı kolaylaşır, ancak hiçbir makine doğal organların yaptığı bütün işlevleri yerine getiremez.

Böbrek nakli, hastanın yaşam süresi ve kaliteli hayat sunması ile ilk tercih edilecek yöntemdir. Hastalar yaşamlarını kısıtlayan davranışlardan kurtularak, serbestçe beslenen sağlıklı insanlar olarak, hayatlarına devam ederler. Çalışma düzenleri ve sosyal hayatları normale döner. Diyaliz tedavileri için harcadıkları zamanları, kendilerine ayırma imkanı bulurlar. Böbrek nakli olan hastaların, daha uzun süre yaşadığı bilinmektedir. Böbrek nakli maliyetinin de, diyalize göre daha az olduğunu belirtmemiz gereklidir. Mümkün olursa hastalara, fistül açmadan diyaliz tedavisine başlamadan önce, böbrek nakli ameliyatının yapılmasıdır.

Böbrek nakli,  böbrek yetmezliği yaşayan insanların bedenine, bu işlevleri yapabilecek sağlam bir organın yerleştirilme işlemidir. Böbrek nakli için, gerekli olan sağlıklı böbrek, canlı verici veya kadavradan alınır. Türkiye’de böbrek nakli, daha çok canlı vericilerden yapılmaktadır. Canlı vericili böbrek nakilleri sonuçları, kadavradan alınan böbreklerle yapılanlara göre daha iyidir.

Böbrek Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Böbrek nakli ameliyatı, kadavra ya da canlı vericilerden alınan sağlıklı böbrekler ile yapılır. Ülkemizde, en fazla canlı akraba vericilerden alınan böbrekler ile nakiller yapılmaktadır. Hastanelerde çoğunlukla, böbrek nakli ameliyatları kapalı yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile yapılan nakil işleminde, ameliyat yarası çok küçük olduğu gibi, ameliyat sonrasında da, ağrı ve benzeri şikayetleri çok az olur. Hastaların ameliyat sonrası rahat bir ortamları bulunur.

Böbrek nakli ameliyatında, böbrek alıcısının ameliyatı kasık bölgesinde yapılan bir kesiden girilerek gerçekleştirilir. Bu bölgedeki atar ve toplardamarlar hazırlanır. Böbreğin damarları bu damarlara dikilerek organın kanlanması sağlanır. İdrar yolu, idrar torbasına uygun ameliyat tekniği ile bağlanarak işlem sona erdirilir.

Böbrek Nakli, Diyalize Göre Avantaj Sağlar mı?

Böbrek naklinin, çok büyük avantajları vardır. Böbrek nakli Ameliyatından 1-2 hafta sonra, hastaların çok büyük çoğunluğu tamamen normal sayılabilecek bir yaşama kavuşurlar. Düzenli olarak kullandıkları ilaçlar dışında, çalışma hayatları ve sosyal hayatları normal sınırlarda seyreder. Diyalizde olduğu gibi haftada 3 gün 3-4 saat süre, bir makine ile yaşamak zorunda kalmazlar.

Böbrek Nakli Kimlere Yapılamaz?

* Hastanın beklenen ömrü kısa ise,

* Böbrek yetmezliği, başka bir yöntem ile tedavi edilebilir durumda ise,

* Böbrek nakli döneminde hastanın, aktif bir enfeksiyonu var ise,

* Hastanın akciğerleri ve kalbi, nakil ameliyatını kaldıramayacak durumda ise,

* Hasta, aktif olarak uyuşturucu kullanıyor ise,

* Tedavi edilemeyen kanser hastalığı var ise,

Böbrek Nakli Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Tansiyon konusuna dikkat edilmeli, yiyecek seçimine önem verilmelidir.
  • Şeker hastaları, kontrollerine özen göstermelidir.
  • Vücudu zorlayacak ağır işlerden, uzak durulmalıdır.
  • Vücudu zorlamadan, düzenli şekilde yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Yağlı ve karbonhidratlı gıdalar tüketilmemelidir.

Böbrek nakli olan hastanın, yaşamı boyunca kullanacağı bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar, vücudun yeni böbreği reddetmemesi için kullanılır. İlaçlar kullanılmadığı takdirde, vücut yeni böbreği reddeder. Bundan dolayı hastanın, yediği besinlere ve kullandığı ilaçlara, dikkat etmesi gerekli olan bir durumdur.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here