Bebeklerde Şeker Hastalığı

0
372
bebeklerde şeker hastalığı

Türkiye’de 18 yaş altında, 17-18 bin dolayında diyabetli çocuk olduğu, tahmin edilmektedir. Çocuklarda şeker hastalığı, seyrek görülen bir hastalık olmasına rağmen, bu hastalığın en önemli tarafı kronik, yani yaşam boyu sürecek olan bir hastalık olmasıdır. Diyabet çocukluk çağında görülen kronik hastalıkların, en fazla sayıda görülenidir. Diyabet kontrol altına alınmaz ise, böbrek yetmezliği, görme kaybı, sinir hücrelerinde zedelenme ve kalp-damar hastalıkları, zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Diyabet

Şeker hastalığı erişkinlerde daha fazla görüldüğü için, çocuklarda şeker hastalığı olabileceği pek akla gelmez. Halbuki bebeklik döneminden itibaren, en fazla ergenlik döneminde olmak üzere çocuklarda görülür. Çocukların şeker hastalığı başlangıç yaşı, 8 olarak bilinmektedir. Çocuklarda görülen şeker hastalığı vakalarının, neredeyse tamamı Tip 1 diyabet türüdür. Bu tür şeker hastalığında, hücreler kalıcı olarak harap olur ve bunun sonucu olarak da, yaşam boyu insülin kullanmak zorunda kalınır.

Bebeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı, çocuklarda bir takım belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı belirtilerinden bazıları;

  • Aşırı miktarda su tüketimi ve susama
  • İdrar miktarındaki artış, yatağı ıslatma
  • Aşırı açlık hissi
  • Kilo kaybı
  • Ağız kuruması
  • Yorgunluk
  • Sinirlik hali ve depresyon

Bebeklerde görülen bazı bir takım belirtilerle hekime getirilemeyenler, bir zaman sonra insülin eksikliğinin şiddetlenmesi bağlı olarak, ağızda aseton kokusu, karın ağrısı, bulantı, derin ve hızlı nefes alma, kusma, gözlerde çöküklük gibi belirtiler ile karşılaşırlar. Bebeklerde şeker hastalığı belirtileri, erken fark edilmemesi veya sağlık kuruluşlarında diyabet tanısının konulamaması sonucunda, diyabet koması ile karşılaşılır.

Bebeklerde Şeker Hastalığı Tedavisi 

Bebeklerde şeker hastalığı görülürse, yaşam boyu devam eder. Yani Tip 1 diyabet iyileştirilen bir hastalık değildir. Ancak bu çocukların ihtiyaç hissettikleri insülin deri altına enjeksiyonla verilerek, bu şekilde normale yakın olarak yaşamlarını sürdürebilirler. İnsülin yanında, düzenli bir şekilde beslenmeleri sağlanarak egzersiz yapmaları önerilir. Diyabet tedavisinde ayarlanamayan kan şekerini, artık çocukların ayarlamaları gerekiyor. Bunun için, günlük olarak en az 4 defa kan şekerini ölçmeleri ve bu sonuçlara göre insülin dozlarına karar verilmesi gereklidir.

Şeker hastalığı tedavisine uyum sağlayan bebeklerin, yaşamları ve gelişmeleri normal olarak devam eder. Diyabetli çocukların insülin ve beslenme saatleri ile belirlenen bir yaşam düzen kurmaları gerekir. Tip 2 diyabet tedavilerinde ise, doğru bir beslenme planlaması ve insülin direncini azaltan ilaçlar ile tedaviye başlangıç yapılmalıdır. Şayet bu tedavilerden olumlu sonuç alınmaz ise, Tip 2 diyabet hastasına insülin tedavisi başlanır.

Bebeklerde Tip 1 Diyabet Belirtileri

Bebekler ve çocuklarda en çok rastlanılan bulgular çok sık idrara çıkma, çok su içme ve bazı zamanlarda iştah artışıdır. Aileler çocuklarının normalden fazla çok su içmeye başladığını ve suya doymadıklarını gördüklerinde, çocuklardan şüphe duymaları gerekmektedir. Çocuklar dikkat çekecek şekilde tuvalete giderler. Bunlar diyabetin belirtileri olabilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here