Bebeklerde Şeker Hastalığı

0
656
bebeklerde şeker hastalığı

Diyabet, çocukluk çağında görülen kronik hastalıkların en fazla sayıda görüldüğü bir rahatsızlıktır. Diyabet kontrol altına alınmadığı takdirde, görme kaybı, böbrek yetmezliği, sinir hücrelerinde zedelenme ve kalp-damar hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde Diyabet

Şeker hastalığı erişkinlerde daha çok görülmesinden dolayı, çocuklarda şeker hastalığı olabileceği düşünülmez. Çocuklarda şeker hastalığı, 8 yaşından itibaren başlamaktadır. Şeker hastalığı vakaları, çoğunlukla Tip 1 diyabet türüdür. Tip 1 şeker hastalığında, hücreler kalıcı olarak harap olur ve yaşam boyu insülin kullanmak zorunluluğu olur.

Bebeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri

  • Aşırı miktarda su tüketimi ve susama
  • İdrar miktarındaki artış, yatağı ıslatma
  • Aşırı açlık hissi
  • Kilo kaybı
  • Ağız kuruması
  • Yorgunluk
  • Sinirlilik hali ve depresyon

Bebeklerde görülen, bir takım belirtiler ile hekime getirilemeyenler bir zaman sonra insülin eksikliğinin şiddetlenmesi bağlı olarak, ağızda aseton kokusu, karın ağrısı, bulantı, derin ve hızlı nefes alma, kusma, gözlerde çöküklük gibi belirtiler ile karşılaşırlar. Bebeklerde şeker hastalığı belirtileri, erken fark edilmemesi veya sağlık kuruluşlarında diyabet tanısının konulamaması sonucunda, diyabet koması ile karşılaşılır.

Bebeklerde Şeker Hastalığı Tedavisi 

Bebeklerde şeker hastalığı görülürse, yaşam boyu devam eder. Yani Tip 1 diyabet iyileştirilen bir hastalık değildir. Ancak bu çocukların ihtiyaç hissettikleri insülin deri altına enjeksiyonla verilerek, bu şekilde normale yakın olarak yaşamlarını sürdürebilirler. İnsülin yanında, düzenli olarak beslenmeleri sağlanmalıdır. Diyabet tedavisinde ayarlanamayan kan şekerini, artık çocukların ayarlamaları gerekiyor. Bunun için, günlük olarak en az 4 defa kan şekerini ölçmeleri ve bu sonuçlara göre insülin dozlarına karar verilmesi gereklidir.

Şeker hastalığı tedavisine uyum sağlayan bebeklerin, yaşamları ve gelişmeleri normal olarak devam eder. Diyabetli çocukların insülin ve beslenme saatleri ile belirlenen bir yaşam düzen kurmaları gerekir. Tip 2 diyabet tedavilerinde ise, doğru bir beslenme planlaması ve insülin direncini azaltan ilaçlar ile tedaviye başlangıç yapılmalıdır. Tedavilerden olumlu sonuç alınmadığı takdirde, insülin tedavisine başlanır.

Bebeğin Şeker Hastası Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde görülen şeker hastalığında halsizlik, huysuzluk, yorgunluk ve çeşitli cilt bozuklukları görülür. Şeker hastalığı, bebeklerde vücut direncinin düşmesine sebep olabilmektedir.

Bebeklerde Şeker Hastalığı Neden Olur?

Çok ileri yaşlarda rastlanılan şeker hastalığı, çocuklarda da görülmeye başlar. Bunun en önemli sebebi, bebeklikten itibaren yanlış beslenilmesidir. Çocuklarda şeker hastalığının belirtileri, insülin hormonunun çalışma mekanizmasında bozulmasının ortaya çıkması ile görülür.

Şeker Hastalığı En Erken Kaç Yaşında Başlar?

Çocuklarda şeker hastalığı ortalamasının, 8 yaş olduğu kabul edilmektedir.

Bebeklerde Şeker Hastalığı Geçer Mi?

Şeker hastalığı maalesef, iyileştirilen bir hastalık değildir. Ömür boyu, dikkat edilmesi ve ilgili önlemlerin alınması gerekli olan bir hastalıktır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here