Ani Şeker Yükselmesi Belirtileri

1
1621
ani şeker yükselmesi belirtileri

Şeker koması, insanlarda şekerin yükselmesi ya da düşmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Hastalar, şuur kaybına uğrarlar. Eğer anında müdahale edilmezse, hayati fonksiyonları da rahatsız eder. Hasta olan kişinin, şekerinin ölçülmesi ve çıkan sonuca göre, ilk yardım yapılması çok önem taşır.

Şeker hastaları için en korkutucu durum, şeker komasına girmektir. Koma, şuur kaybı demek olduğu için, hastanın bilinci yerinde olmaz ve etrafındaki kişi ve olayları algılayamaz.

Şeker hastalığı olan kişilerin, başlarına her zaman bir şeyler gelebileceğini bilerek, tedbirli olmaları gerekir. Her zaman bir şeyler olabilme ihtimalini düşünerek, yanlarında şeker hastası olduğuna dair bir kart bulundurmaları, gerekli olur. Koma durumunda, yanlış müdahale yapılmasına engel olunmalıdır.

Şeker Komasının Sebepleri Nelerdir?

Şeker koması, şekerin yükselmesi veya şekerin düşmesi ile meydana gelen, bir şuur kaybıdır.

Şeker komasının en önemli sebeplerinin başında, şeker hastasının insülin kullanımına dikkat etmemesi gelir. Bir başka sebep de hastanın geçirmiş olduğu enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar, sebebi ile hastanın insülin ihtiyacı artabilir. Şeker hastası olan kişi, kan şekeri değerlerine önem vermelidir. Çünkü şeker yüksekliği de, şeker düşmesi de şeker komasına sebep olabilmektedir.

Şeker hastalarının grip, zatürre ve diğer koruyucu aşılarının yapılması gereklidir. Herhangi bir enfeksiyon problemi olursa, geç kalmadan tedavilerinin yapılması önemlidir.

Şeker Komasının Belirtileri 

Şeker yükselmesi belirtileri; çok fazla susama, karın ağrısı, kalp çarpıntısı, idrar artışı, sık olarak tuvalete gitme, baş ağrısı, halsizlik, kötü hissetme, bulanık görme, sinirlilik hali ve huzursuzluk gibi durumlar, şeker yükselmesinin belirtileri olabilmektedir.

Şeker düşmesi belirtileri; çarpıntı, terleme, bulantı, karın ağrısı, kusma, şeker yeme isteği, fenalık hissi, huzursuzluk gibi belirtilerdir. Hasta olan kişi şeker veya şekerli bir şeyler yediğinde iyileşiyor ise, şekerinin düşmüş olduğu anlaşılır.

Normal şartlarda, kan şekeri seviyesinin 120 mg/dl üzerinde olmaması gerekir. Kan şekeri seviyesi bu değerin üzerine çıktığı zaman, hatta 500-600 gibi bir değere çıkması demek, hastanın şeker komasına girmesi anlamına gelir. Şeker koması, genellikle hastanın şeker seviyesinin, 400 mg/dl değerinin üzerine çıkması durumunda görülmektedir. Şeker koması belirtilerinde, hasta da şuur kaybı, solunumda hızlanma, unutkanlık ve çevresine anlamsız olarak bakma gibi belirtiler olur.

Şeker Komasında İlk Yardım 

Öncelikli olarak bir şeker aleti varsa, hemen o esnada parmak ucundan şeker seviyesine bakılmalıdır. Hasta olan kişinin, şekerinin neden yükseldiği belli değil ise mutlaka soluk yolu açıklığı sağlanarak, ambulans ile hastaneye götürülmesi gerekir. Şeker komasına giren hasta, şuur kaybında olduğu için su içmemelidir. Hasta su içerse, akciğerlere zarar verebilir. Yüksek şeker komasına giren hastaya, şuur kaybında olduğu için su verilmez. Ancak, hasta düşük şeker koması yaşıyor ise, şeker veya meyve suyu gibi içecekler verilebilir. Hasta, bilinçsiz kişiler tarafından taşınmamalıdır.

Stres Kan Şekerini Yükseltir Mi?

Stres, kan şekerinin aniden yükselmesi ve düşmesine sebep olabilir. Bayanlarda, ayın belli dönemlerinde kan şekeri ölçüm değerlerinde, küçük oynamalar görülebilir. Hormon değişiklikleri kan şekerini yükseltebilir.

Enfeksiyon Kan Şekerini Yükseltir Mi?

Kısa sürede ortaya çıkan veya yavaş olarak ortaya çıkan, enfeksiyon hastalıkları kan şekerini yükseltebilir. Kısa süre içinde ortaya çıkan enfeksiyonlara grip, boğaz enfeksiyonları, anjin, farenjit, bronşit, zatürre gibi durumlar, örnek olarak gösterilebilir.

Limon Şekeri Düşürür Mü?

Glisemik indeksi yüksek gıdalardan oluşan bir yemek yenilmesinde, limon ve sirke tüketilmesi kan şekerinin aşırı yükselmesini engeller.

1 YORUM

  1. İyi günler .Ben diyabet kokenli 37yasindayim bir yıl önce gizli şeker denildi daha sonra başka bir dahiliye Dr. Hiç ilgilenmeyip yok sizde diyip geçiştirdi. Yememe icmeme dikkat ediyorum fakat bazen şekerim 120-180 arasında seyrediyor tekrar Dr. Gittiğimde yine ilgisizliği görürüm diye gitmek istemiyorum ama bütün belirtilerin mevcut rahatsizlaniyorum başka hangi bölüm bakar derdimi anlar yardımcı olursanız sevinirim

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here